Svetelné znečistenie je podľa organizácie Sea Turtle Conservancy jednou z 2 najvážnejších príčin úmrtnosti mláďat morských korytnačiek pozdĺž pobreží. Organizácia už desiatky rokov podporuje výskumné projekty v oblasti biológie a ochrany morských korytnačiek. Jej štúdie sa vo vysokej miere venujú aj vplyvu svetelného znečistenia na korytnačky, ktoré spôsobuje ich dezorientáciu a v najhoršom prípade aj smrť.
Dlhé hľadanie ideálnej pláže
Morské korytnačky kladú svoje vajcia na tiché piesočnaté pláže do cca 50 cm hlbokých jám. Kedysi nemali žiadny problém nájsť si tmavú, tichú a opustenú pláž, kde by mohli v pokoji zahniezdiť. Dnes však o svoje územie na plážach bojujú s ľuďmi. Musia sa podriadiť hotelovým rezortom, obydliam či reštauráciám.
Umelé nočné svetlo prichádzajúce z budov odrádza dospelé morské korytnačky od hniezdenia na týchto miestach. Ak sa im ale ani po niekoľkých neúspešných pokusoch nepodarí nájsť to pravé miesto na hniezdenie, sú nútené uspokojiť sa s menej optimálnym prostredím, prípadne nakladú vajíčka priamo do oceána. V obidvoch prípadoch je šanca na prežitie mláďat mizivá. Ak sa mláďatám podarí vyliahnuť, neznamená to ešte, že prežijú.
Mláďatá korytnačky sú vplyvom umelého svetla dezorientované
Vedci sa domnievajú, že mláďatá korytnačiek majú vrodený inštinkt, ktorý ich ťahá za tým najsvetlejším bodom. V prirodzenom prostredí by tento bod predstavoval mesiac nad oceánom, ktorý po narodení vedie korytnačky vplávať do vody.
Umelé svetlo prichádzajúce z pobrežia však môže korytnačky dezorientovať. Namiesto do mora sa po narodení vydajú na opačnú stranu k obydliam, hotelom či cestám. Ak sa vzdialia od prirodzeného prostredia a putujú za umelým svetlom, zväčša skončia pod kolesami áut, ako potrava pre dravcov alebo zomrú na dehydratáciu. Každý rok je takto dezorientovaných desiatky tisíc korytnačiek, pričom veľká časť z nich zomiera.
Riešením môže byť príklad z Floridy
Riešením zbytočného úhynu mladých korytnačiek by mohlo byť zníženie množstva nepotrebného svetla na plážach. Príkladom je Florida, kde už niekoľko rokov funguje program na výmenu osvetlenia v pobrežných oblastiach. Aktivisti postupne menia svetlá za úspornejšie, ekologickejšie a šetrnejšie. Projekt funguje na 3 zásadách, ktoré chránia nie len korytnačky, no zlepšujú kvalitu života aj ostatných živočíchov a ľudí.
Základom zmeny osvetlenia je nepoužívať príliš vysoké lampy. Svetlo je nutné udržať čo najnižšie na zemou a malo by smerovať do zeme, nie na oblohu. Tiež je potrebné svietidlá z niektorých strán tieniť, aby smerovali len na miesto, ktoré je potrebné osvetliť. Žiarovky v týchto svetlách by mali využívať svetlo s vlnovou dĺžkou 580 nanometrov alebo dlhšie. Sú to farby žltej, jantárovej alebo červenej, na ktoré korytnačky buď vôbec nereagujú, alebo im takéto svetlo nevadí.
Zmení sa niečo?
Ak by sme boju proti svetelnému znečisteniu chceli dať tvár, niesla by podobizeň korytnačieho mláďaťa. Zmeny v správaní korytnačiek boli totiž jedny z prvých signálov, ktoré nepriamo ukázali na problém svetelného znečistenia.
Boj so svetelným znečistením pritom tkvie vo veľmi malých, no efektívnych zmenách. Zapojiť sa môže každý z nás. Efektívnejšie využívanie osvetlenia nevedie len k ochrane prírody, no koniec koncov aj k úspore financií. Za zmenou preto môže byť spokojné zviera, no aj spokojný človek.